Ви увійшли як Гість
Вітаю Вас Гість!
П`ятниця, 19.04.2024, 14:47
Головна | Мій профіль | Вихід | RSS

Меню сайту


Наші учителі
 
Методичний портал
Шевченко А.В.

Літній мовний табір

Правова допомога
Інформери

Погода в Обухове на неделю
HotLog
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу
Пошук по сайту


1

Наша адреса

вул. Київська, 18
м. Обухів,
Київська обл.
08700 Україна,
тел. 
+380997086790
+30960214469
Знайти нас на мапі

Календар

«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Корисні лінки

Міністерство освіти і науки України

Департамент освіти Київської ОДА

Академія неперервної освіти

Освітній портал 'Педпреса'

Український центр оцінювання якості освіти України

Лепетун. Для тих, хто хоче вдосконалювати українську мову

Правовий портал для освітян

Управління освіти Обухова

Управління освіти м.ОбуховаПідгірцівська ЗОШ І-ІІІ ст.
Підгірцівська ЗОШ І-ІІІ ст.

Обухівський медколедж
Дерев`янська ЗОШ І-ІІ cт.
Дерев`янська ЗОШ І-ІІ ст.
Офіційний сайт Обухова
Офіційний сайт Обухова
Обухівська РДА
Обухівська РДА
Офіційний сайт Українки
Офіційний сайт Українки
Дитячий садочок
Дитячий садочок "Зірочка”
ДНЗ
Дитячий садок «Рушничок»
Парк
Парк "Київська Русь”
Освіта в Україні і за кордоном
Освіта в Україні і за кордоном
Філологічний експрес
Філологічний експрес
Освітній портал
Освітній портал
Євро освіта
ЄвроОсвіта
ДНЗ
Дитячий садок «Веселка»
Київський РЦОЯО
Київський РЦОЯО
Вінницький РЦОЯО
Вінницький РЦОЯО
Методичний портал учителів-словесників ОбуховаОсвіта в Болгарії

Структура

Освіта в Болгарії є обов'язковою у віці до 16 років. Навчальний рік складається з двох семестрів, починається 15 вересня і закінчується в травні або червні.

Система освіти має кілька рівнів. А саме:

 • дошкільна,
 • початкова освіта,
 • середня освіти
 • вища освіта.

 Дошкільна освіта (ISCED'97, рівень 0) включає в себе дітей у віці від 3 до 6/7 років. Відвідування дитячого садка не є обов'язковим. Крім державних дитячих садків, яких більшість ( понад 95% всіх дитячих садків), є також приватні дитячі сади, кількість яких збільшується.

Початкова освіта (класи з 1 по 8-й, ISCED'97 рівень 1, 2 і 2А) включає:  початкову школу (початковий етап основного рівня освіти /класи з 1 по 4 ISCED'97, рівень 1) і середню школу (молодший шкільний етап основного рівня освіти  /5-8 класи, ISCED'97, рівень 2А/).

Основне училище "Захарі Стоянов", м.Варна

Початкове училище "Васил Левскі", м.Варна

***

Система оцінювання - шестибальна. Гарними оцінками вважаються 6, 5 і 4. Одиниць майже нікому не ставлять. «Шестіца» відповідає «п'ятірці з плюсом». Відмінників (тобто тих у кого тільки «шестіци») в кінці року всіляко вітають, а в деяких школах навіть нагороджують. Їхні портрети висять на дошках пошани, всі на них дивляться і захоплюються їх успіхами. Навчальний рік починається 15 вересня. Закінчують навчатися різні класи в різний час: 1-4 клас - 31 травня, гімназійські класи (5-8) -15 червня, старші - 30 червня. Рік ділиться на 2 семестри: з вересня до початку лютого, і з початку лютого вже до кінця. Найдовші канікули (крім літніх) - різдвяні: до школи не треба ходити до 5-7 січня (Різдво в православній Болгарії відзначають 25 грудня, тут не ставлять знака рівності між релігією і календарем). Через снігопади або епідемії грипу, наприклад, канікули взимку можуть подовжувати. Ще відпочивають на Великдень, між семестрами (кілька днів), кілька днів восени.

З другого класу діти починають вивчати англійську мову, з п'ятого - другу іноземну (зазвичай російську або німецьку). Звичайно, в різних школах є варіанти: десь в ролі першої іноземної виступає не англійська, а французька. Болгарський аналог ЗНО називається матура. Обов'язково здається Болгарська мова та література + другий предмет з основних + іноді третій за бажанням.

***

Базова освіта може бути отримана в державних, муніципальних або приватних школах. Крім того, на цьому рівні, професійне навчання доступне відповідно до професійно-технічної програми, після завершення 6, 7 або 8 класу. Учні, які успішно закінчили 4-й клас, отримують свідоцтво про початкову освіту. Сертифікат про закінчення початкової освіти видається після успішного завершення восьмого класу. 

Початок навчального року у основному училищі "Святих Кирила та Мефодія", м.Варна

 

Середня освіта (ISCED'97, рівень 3A) може бути розділена на загальноосвітню (загальні та спеціалізовані школи) та професійну. Середнє освіту можна отримати в загальноосвітніх школах (термін навчання 3-4 роки) та спеціалізованих школах (тривалість навчання 4-5 років). Прийом в спеціалізовані школи здійснюється після завершення  7 або 8-го класів, і після здачі іспитів залежно від профілю школи (іспити з болгарської мови та літератури, математики, гуманітарних чи інших наук).

Середню освіту можна також отримати у технічних училищах після завершення 8 класу і 4 років навчання або після завершення 7 класу і 5 років навчання відповідно. Середню освіту пропонують професійно-технічні училища з навчальною програмою на три роки.

Освітні програми підготовки в ПТУ (МСКО '97 рівень 3C), пропонуються після завершення початкової освіти, тривалість навчання складає два роки. 

Загальна середня освіта:

 • Середні школи. Початкова школа  - з 1 до 4 клас; неповна середня школа - від 5 до 8 класу і середня школа- з 9 по 11 клас.
 • Спеціалізовані школи з поглибленим вивченням іноземних мов  - прийом здійснюється після 7-го класу і після того, вступні іспити. Спеціалізовані навчальні школи охоплюють навчання з 8-го по  12/13 клас.
 • Середні спеціальні навчальні заклади- прийом здійснюється після 8-го класу (ці школи включають підвищення професійної підготовки в галузі науки і / або математики, гуманітарних наук, спорту, мистецтва та інших). Спеціалізовані школи охоплюють навчання з 9-го до 12/13 класу.

Математична гімназія "Д-р Петр Берон" у м.Варна

Освіта для дітей з особливими потребами

Існує мережа державних шкіл, будинків-інтернатів, які пропонують підтримку і навчання для дітей з фізичними чи розумовими вадами. 

Учні середніх шкіл здають іспити з наступних предметів:

 • Болгарська мова та література
 • Загальні предмети за вибором учнів (без болгарської мови та літератури); ці предмети  мають бути в обов'язкій програмі навчання протягом останнього навчального року.
Учні в спеціалізованих / спеціалізованих середніх школах здають іспити з наступних предметів:
 • Болгарська мова та література:
 • Основні предмети спеціалізованої школи; якщо це школа з поглибленим вивченням болгарської мови та літератури то іспити  з інших найважливіших предметів цієї школи.

Звільняються від іспитів учні, в яких середній бал принаймні, "дуже добре" (5) з певного предмету з навчального плану для даного рівня і чий річний успіх у минулому році з того ж  (обов'язкового або факультативного предмета)  є не меншим ніж  "Дуже добре" (5).

Вищі навчальні заклади в Болгарії

Система вищої освіти в Болгарії включає в себе різні форми навчальних програм. Нормативно-правова база для створення вищих навчальних закладів написана в Законі про вищу освіту. Відповідно до статті 9 цього Закону, парламент (Національні збори) відіграє ключову роль у прийнятті рішень з питань, що стосуються мережі вищих навчальних закладів в країні. Парламент (Національні збори) має право встановлювати, трансформувати або закрити навчальні заклади на основі пропозиції, зробленою Радою Міністрів. За останні чотири роки система вищої освіти стала предметом істотних змін і перетворень.

Дана система вищої освіти включає в себе університети, спеціалізовані вищі навчальні заклади (академії, інститути) і коледжи.

Медичний університет - Варна Проф. Д-ра Параскев Стоянова

Університети - вищі навчальні заклади, які пропонують навчання в широкому діапазоні спеціальностей, принаймні, три з чотирьох основних наукових областях (гуманітарні науки, соціальні та технологічні  науки). Університети мають достатню базу власних науково-дослідницьких ресурсів та обладнання, щоб мати можливість внести свій внесок у розвиток основних напрямків науки і культури. Ці вищі навчальні заклади можуть запропонувати навчання студентів у класах ( ISCED'97, рівні 5A, 6).

Спеціалізовані вищі навчальні заклади пропонують навчання та дослідження в одній або декількох галузях науки, мистецтва, спорту та оборони. Назва спеціалізованої вищої школи вказує на основні галузі, закріплені у його навчальних програмах. Цей тип університетів також пропонують навчання студентів в класах (ISCED'97, рівні 5A, 6).

Коледжі пропонують відносно коротку та профорієнтаційну підготовку (ISCED'97, рівень 5В). Більшість коледжів є частиною університетів і використовують їх засоби та обладнання. Є також деякі незалежні коледжі, які в змозі самостійно покрити необхідні академічні та матеріальні умови і вимоги.

Кваліфікація, отримана у вищих військових школах, відповідає усім вимогам освіти в цивільних вузах. І з військової спеціальності назву і кваліфікації також включає в себе назву, яка відповідає цивільній спеціальності.

Сайт Міністерства освіти та науки Болгарії

Матеріал підготував Шевченко А.П. 

Використано ресурси: dynot.netbg.wikipedia.orgmgberon.com

НВК "СЗОШ І-ІІІ ст.№1-ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. А.С.Малишка" © 2024