Ви увійшли як Гість
Вітаю Вас Гість!
Вівторок, 19.03.2024, 12:26
Головна | Мій профіль | Вихід | RSS

Меню сайту


Наші учителі
 
Методичний портал
Шевченко А.В.

Літній мовний табір

Правова допомога
Інформери

Погода в Обухове на неделю
HotLog
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу




Пошук по сайту


1

Наша адреса

вул. Київська, 18
м. Обухів,
Київська обл.
08700 Україна,
тел. 
+380997086790
+30960214469
Знайти нас на мапі

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Корисні лінки

Міністерство освіти і науки України

Департамент освіти Київської ОДА

Академія неперервної освіти

Освітній портал 'Педпреса'

Український центр оцінювання якості освіти України

Лепетун. Для тих, хто хоче вдосконалювати українську мову

Правовий портал для освітян

Управління освіти Обухова

Управління освіти м.Обухова



Підгірцівська ЗОШ І-ІІІ ст.
Підгірцівська ЗОШ І-ІІІ ст.

Обухівський медколедж
Дерев`янська ЗОШ І-ІІ cт.
Дерев`янська ЗОШ І-ІІ ст.
Офіційний сайт Обухова
Офіційний сайт Обухова
Обухівська РДА
Обухівська РДА
Офіційний сайт Українки
Офіційний сайт Українки
Дитячий садочок
Дитячий садочок "Зірочка”
ДНЗ
Дитячий садок «Рушничок»
Парк
Парк "Київська Русь”
Освіта в Україні і за кордоном
Освіта в Україні і за кордоном
Філологічний експрес
Філологічний експрес
Освітній портал
Освітній портал
Євро освіта
ЄвроОсвіта
ДНЗ
Дитячий садок «Веселка»
Київський РЦОЯО
Київський РЦОЯО
Вінницький РЦОЯО
Вінницький РЦОЯО
Методичний портал учителів-словесників Обухова



Всеукраїнський конкурс «Шкільна бібліотека 2020»

                                      

                     Всеукраїнський конкурс:                          

«Шкільна бібліотека 2020»

Номінація:   «Бібліотека – територія читання»

Герої книг, їх мужність, доброта

В життя моє ввійдуть ...

Донести їх до серця читачів –

Мій повсякденний труд.

Вступ

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Читання – це віконце, через яке діти                                                                                                                                                                                                                                                                                                 бачать, пізнають світ і самих себе.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            В.О.Сухомлинський.

 

Відродження і розвиток національної школи – одне з головних завдань у розбудові Української держави. І в його вирішенні велику роль належить шкільним бібліотекам як культурно-освітнім, методичним та інформаційним центром із питань пропаганди читання, задоволення національно-культурних запитів учнів, педагогів, батьків.

На сучасному етапі розвитку України виникає нагальна необхідність переосмислення зробленого і здійснення системних заходів, спрямованих на посилення патріотичного виховання дітей та молоді – формування нового українця, що діє на основі національних та європейських цінностей.

Національна доктрина розвитку освіти (Указ № 344/2013 від 25.06.2013) визначає, що найважливішим завданням сучасної школи є впровадження інноваційних інформаційно-комунікаційних технологій, тому виникає необхідність переорієнтації  шкільної бібліотеки.

Шкільна бібліотека - обов΄язкова структурна  ланка загального навчального закладу, усі стратегічні освітньо-виховні завдання трансформуються в діяльності бібліотеки, робота бібліотекаря спрямована відповідно плану Академічного ліцею № 1 ім. А.С. Малишка, а реалізація її завдань визначає функції: освітні, інформаційні, інтелектуальні, культурологічні, виховні, самоосвітні, соціальні.

У сучасних соціально-економічних умовах відбувається оновлення роботи бібліотеки, підвищення рівня бібліотечно-інформаційної діяльності, посилення її ролі в забезпеченні навчального процесу; виховання в учнів інформаційної культури, любові до книги, культури читання, бережного ставлення до підручників, науково-популярної та іншої літератури, відповідальності за правильне користування ним, а також оновлення книжних фондів, збереження та ефективне використання в навчально-виховному процесі.

Сучасна бібліотека – це не лише сховище для книг, а й своєрідний електронний  архів, місце, де можна отримати доступ до інформації.

 

Розділ 1. «Використання сучасних бібліотечних методів форм роботи із залученням дітей до читання та користування бібліотекою.»

 

Читаючи, людина переживає віки...

Читання – це складний вид діяльності, специфічна форма діалогічної взаємодії автора і читача за допомогою тексту, кінцевим результатом  якої є не тільки здобуття інформації, а й формування особистих інтересів, готовність використовувати засвоєні знання у повсякденному житті.

Культура читання, залучення учнів до пошуку необхідної інформації, виховання в молоді навичок самоосвіти, самореалізації – мета проведення бібліотечних уроків. Їх тематика дуже різноманітна: правила роботи з книгою, періодичною пресою, довідковою та енциклопедичною літературою, ознайомлення з бібліотечно-бібліографічним апаратом,  виховання бережного ставлення до книги.

Ефективними  щодо інформування учнів та вчителів про склад бібліотечного фонду є книжкові виставки («Письменники рідного краю», «Національна символіка України», «Малишко - наш земляк»), тематика яких різнопланова, всі напрямки навчально-виховної діяльності у відповідності до плану роботи школи.

Огляди літератури – один із найважливіших напрямків роботи бібліотеки. Ця форма діяльності, спланована згідно плану школи, сприяє формуванню читацьких інтересів та залучення учнів до активного використання інформаційних джерел. Читання хороших книг відкриває нам приховані в нашій власній душі думки. ...Любіть книгу всією душею! Вона не лише ваш кращий друг, а й до кінця – вірний супутник.

 

Розділ 2. Організація системи роботи бібліотеки формування читацьких інтересів школярів.

 

Одним із важливих напрямів формування особистості учня є розвиток його як читача, підвищення рівня читацької культури. Залучення дитини до книжки та читання – це підготовка кваліфікованого читача, який читає та розуміє  текст орієнтується у доступному колі читання, свідомо обирає книгу з навчальними  та поза навчальними цілями, різнобічно сприймає та  усвідомлює літературний твір і має досвід до організації та проведення змістовного й цікавого дозвілля з книгою в середовищі однолітків.

Залучення дітей до читання сприяють уроки позакласного читання, відвідування бібліотеки. Вагоме місце у вихованні читацьких інтересів відводиться позакласному читанню. Успіх формування читацьких інтересів лежить у правильному поєднанні уроків позакласного читання з індивідуальною і масовою читацькою діяльністю. Важливе значення в залученні дітей до читання книг має бібліотека.

Найбільш ефективними формами роботи бібліотеки із залучення дітей до книги є конкурси кращих читців, тематичні виставки книг та огляди літератури, групові та індивідуальні бесіди за прочитаними книжками, зустрічі з письменниками-земляками.

Основні завдання і напрямки роботи шкільної бібліотеки на сучасному етапі спрямовуються на формування в учнів інформаційної культури, любові та бережного ставлення до книги, культури читання. Незаперечним є той факт, що виховання в учнів любові до книги, вироблення у них глибоких читацьких інтересів – одне з головних завдань, яке необхідно розв΄язувати на сучасному етапі реформування загальної школи. Читаючи вперше хорошу книгу, ми переживаємо відчуття, ніби знайшли нового друга. Перечитати книгу – значить знову побачити давнього друга.

 

 

Опис досвіду роботи

      Гайшук Надії Василівни

                                

   бібліотекаря Академічного ліцею № 1
      ім. А.С.Малишка

2019 рік.

Тема: «Формування в учнів культури читання, популяризація книги та читання».

Шкільна бібліотека нашого закладу – це фундамент освіти і самоосвіти, своєю суттю вона є берегинею людських знань, зафіксованого у документній формі.

Без високої культури читання немає ні школи, ні справжньої розумової праці, читання – це найважливіший інструмент навчання та джерело багатого духовного життя.  Учитель словесності, митрополит Іван Огієнко сказав: «Читання – це праця корисна та приємна. Тому читайте завжди і всюди, де тільки є можливість, тоді читання стане Вашою звичкою, а вона є ознакою висококультурної людини...».

Після таких слів ніхто не заперечуватиме, що якого б розвитку не набули новітні інформаційні технології – не зменшиться потреба у слові, у проведенні цікавих заходів, спрямованих на популяризацію кращих творів літератури.  І головна роль у реалізації цих завдань покладається на бібліотеки.

Завдання бібліотеки – виховання творчого читача, який уміє висловити свою думку про прочитане, розуміє цінність твору, захоплюється і насолоджується читанням.

Щоб відповідати цьому високому призначенню, треба завжди бути на рівні часу, адже життя з кожним днем вимагає нових ідей, знань, поглядів. Чим же привертає шкільна бібліотека сучасних дітей і підлітків? Перш за все, інформацією.

Друковані джерела, що містяться у фондах, надають можливість широкого вибору авторів, типів і видів видань, тобто забезпечують різнобічне читання. Одним із основних напрямків роботи шкільної бібліотеки є допомога у формуванні інформаційної та бібліотечно-бібліографічної культури читача.

Особистість користувача, його запити, інтереси є визначними в організації системи інформаційного обслуговування. Головним у роботі шкільної бібліотеки є принцип індивідуального підходу (індивідуальні опитування і спостереження з відповідними позначками у читацьких формулярах,  по класове  аналізування на предмет систематичного відвідування і читаності, систематичне аналізування читацьких формулярів при переєстрації).

Бібліотекар і читач – щирі друзі, і я прагну, щоб такі стосунки складалися у процесі діалогу, щоб між нами було взаєморозуміння і довіра. Застосування всіх цих заходів у комплексі дозволяє отримати достовірні висновки про характер і мотивацію читання, а отже, інформаційних потреб читачів.

Застосування всіх цих заходів у комплексі дозволяє отримати достовірні висновки про характер і мотивацію читання, а отже, інформаційних потреб читачів. Завданням  шкільної бібліотеки залишається не лише залучення дитини до читання, а й виховання творчого читача, такого, який уміє грамотно висловлювати свою думку про прочитане, розуміє естетичну цікавість художнього твору, бачить і помічає, слухає і чує, радіє і дивується, захоплюється літературним словом, насолоджується читанням.

       У рамках Національного проекту «Україна читає дітям» проведено свято-зустріч з дитячими письменниками Тетяною Покалюк, Наталією Любиченко, Олександром Хмельовським, Любов Мироненко, Василем Трубаєм.

«Яка насолода – читання...», «Щастя, що є гарні книги. Спілкування з ними нерідко замінює порожні стосунки з людьми...». Затамувавши подих, діти слухали твори авторів.

Шкільна бібліотека, популяризуючи читання, є центром дозвілля, місцем спілкування, допомагає читачам розкрити свої здібності.

Захід (година пізнання «Козацькому роду – на має переводу», «Родина, рід – такі слова святі, вони потрібні кожному в житті».) Додаток №1

                                             

 Обухівський вишитий рушник.

Особливістю таких рушників є те, що вони виконані виразно рельєфною гладдю по нанесеному контуру. В основі композиції, як правило, «деревце» чи «вазон», часто з птахами, по краях – кайма; кольори рушників -  червоний і вохристий різних відтінків.

Край поета – земляка А.С.Малишка – хата-музей, сприяють збереженню рідної мови, традицій, історії родоводу, забезпечить духовну єдність поколінь, минулого, сучасного і майбутнього нації.  Додаток №2

Сьогодні в добу інтернету стає популярною електронна книга. Однак дослідники з΄ясували:

  • Он лайн – читання не здатне приносити такого захоплення та втіхи, як спілкування з книгою в друкованому варіанті. І все ж не слід применшувати переваг читання в он-лайн режимі                                                                      

 Використовуючи сайти, користувач прослідкує за динамікою популярності книги. Цікавим для користувачів може бути екскурс в літературний інтернет:

  • Веб – мандрівки «Літературними сайтами». Слайдові презентації: «Ти читаєш! Ти найкращий!».
  • Відеореклама нових книг:   «Книжкові новинки шукають читача».

Проводжу, наприклад, міні-опитування, бліц - опитування:

  • «Книга у спадок» (батьки-дітям), «Книга у моєму житті».  «За що я люблю детектив», «Читач ХХІ століття».

 

Основні засади читання як явища:

  • Читання – засіб відволікання від дійсності;
  • Читання як психологічний пасивний стан: читач - об΄єкт впливу зі сторони тексту і найчастіше не критично засвоює чужі погляди й думки.
  • Сузір‘я вічного й святого

          Дитяча книга на землі.

  • Читання пригнічує стрес, поліпшує настрій і набагато більш розслабляє, ніж музика чи прогулянка.
  • Читання захищає від інфаркту.
  • Читання зміцнює нашу пам΄ять.
  • Читати корисно!
  • Справжня книга вражає, захоплює й не відпускає.
  • Книги освічують душу, піднімають і зміцнюють людину, пробуджують у неї  кращі прагнення, гострять її розум і пом΄якшують серце.

Залучення до читання є дуже складним завданням, вирішувати яке не слід вольовим шляхом, але «заразити» читанням можна. Підтримка читання має комплексний характер, долучатися до читання можна у будь-якому віці.

Година спілкування з учнями 2-а класу «Як виховати творчого читача». Діти були ознайомлені з правилами читання художньої літератури та вчилися висловлювати  свої враження від прочитаного у різних формах.        

У 4-б класі діти знайомили своїх однокласників з нещодавно прочитаними книгами та зачитали цікаві фрагменти творів.

Круглі столи: «Інформаційні ресурси школи: від шкільної бібліотеки до мережевого освітнього середовища», «Шкільна бібліотека – територія виховання та соціалізація учнів», «Бібліотека + школа = співпраця на користь майбутнього».

     Бесіди: «Сучасна бібліотека – центр підтримки та розвитку культури читання».    Додаток № 3

 «Що таке бібліографія?».  Додаток № 4

  Благодійні акції: «Зростай із книжкою малюк». «Книжка в дарунок бібліотеці».

     Конкурси: конкурс малюнків «Бібліотека – очима дітей».

Фотоконкурс «Я і моя улюблена книжка».

Конкурс поезії «Цей дивний світ бібліотеки».

Конкурс читців «Суперчитач шкільної бібліотеки».

    День бібліотворчості: «Читаємо, малюємо, граємо».

     Свята: до дня народження Т.Г.Шевченка .  Додаток  № 5

                 «Книга – твій найкращий друг».    Додаток  № 6

                 До дня народження Г.М.Косинки.   Додаток № 7

     Буккрисинг: «Передай книжку другу», «Вільна книжка – у вільне читання».

     Виставка нової літератури«Книжкова алея».

   Смайл-опитування: «Якою Ви бачите сучасну шкільну бібліотеку?».

                                        «Якої бібліотеки потребують читачі?».

                                        «Чи є майбутнє у книжок та бібліотек?».

У бібліотеці працює 5 комп΄ютерів , які є кроком до створення інформаційного    простору бібліотеки.

    Мета:

.  у роботі розкрити принципи та їх реалізацію функціонування шкільної бібліотеки як пріоритетність читацьких інтересів, глибоке їх вивчення та задоволення,

. підвищення інформаційної, освітньої, виховно-пізнавальної, інтелектуальної функції,    

. шкільна бібліотека прагне до формування системи інформаційної підтримки освіти.

                          

Список використаних джерел.

  1. Виноградова Н.В. З чого починається любов до книги. /Н.Виноградова/ Шкільна бібліотека 2011 рік, № 11 ст. 65-67
  2. Наскельна О.В., Марійчук М.В. Традиції сімейного читання. Шкільна бібліотека 2012 рік № 21 ст. 91-92
  3. Савіна З.Д. Сучасний читач та тенденції читання в Україні. /З.Д.Савіна./  бібліотека планета 2001 рік № 1 ст. 9-10
  4. Сухомлинський В.О. Серце віддаю дітям. Вибрані твори:  У5 т. – 3 т. ст. 9-283
  5. Сухомлинський В.О. Сто порад учителеві: Вибрані твори. У 5 т. – 2 т. ст. 419-530
  6. Тихомирова И.И. Психология детского чтения от А до Я..., - М.: Школьная библиотека, 2004 год ст. 248

МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ РОБОТИ ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ ЩОДО ВИХОВАННЯ У ДІТЕЙ ІНТЕРЕСУ ДО ЧИТАННЯ

Матеріали до Всеукраїнського конкурсу

«Шкільна бібліотека 2020»

Номінація: «Бібліотека – територія читання»

НВК "СЗОШ І-ІІІ ст.№1-ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. А.С.Малишка" © 2024